Dzielnicowy bliżej nas

Dzielnicowy czytał najmłodszym

Data publikacji 21.11.2023

Tyscy policjanci chętnie spotykają się z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta. Rozmawiają z nimi o bezpieczeństwie, uczulają na zagrożenia, a czasami – jak dzielnicowy mł. asp. Krzysztof Jastrzębski – czytają im książki, aby w ten sposób umilić im czas i pokazać, że na policjanta mogą liczyć w każdej sytuacji. Profilaktyka i wizyty w placówkach oświatowych to jeden z głównych elementów programu „Dzielnicowy bliżej nas”.

Stróże prawa aktywnie uczestniczą w wydarzeniach organizowanych dla najmłodszych mieszkańców Tychów. Spotkania z przedszkolakami przybierają różną formę – odbywają się podczas wydarzeń, w których biorą udział mundurowi lub w przedszkolnej sali, gdzie dzieci mogą posłuchać i porozmawiać o bezpieczeństwie. Czasami jednak spotkania te wyglądają nieco inaczej… Tak było w przypadku wizyty przedszkolaków w Bibliotece Miejskiej w Tychach – „Jeżyki” z Przedszkola nr 12 spotkały tam mł. asp. Krzysztofa Jastrzębskiego, który jest dzielnicowym w naszym mieście. Policjant przeczytał dzieciom książkę o Kici Koci, która chciała być policjantką. Takie spotkania, upływające w miłej atmosferze, z całą pewnością budują zaufanie do munduru od najmłodszych lat. Widok policjanta, jego charakterystyczny ubiór i przede wszystkim gotowość do niesienia pomocy to jedne z wielu poruszanych tematów. Dzieci mają okazję poznać zadania, jakie policjanci wykonują na co dzień oraz zobaczyć elementy munduru. Najważniejszym punktem jest jednak uświadomienie dzieci, że policjant zawsze chętnie i z uśmiechem na twarzy pomoże im w każdej sytuacji.

Tyscy mundurowi, w ramach kampanii „Dzielnicowi bliżej nas” niemal codziennie spotykają się z mieszkańcami miasta, nie tylko tymi najmłodszymi. Jej głównym założeniem jest bezpośredni kontakt z obywatelami. Dzięki temu policjanci szybciej pojawiają się w miejscach, które zdaniem społeczeństwa są szczególnie zagrożone. Podejmują kroki, mające na celu przywrócenie oczekiwanego przez społeczeństwo ładu i porządku. W trakcie obchodu dzielnicy starają się także dotrzeć do osób starszych, samotnych, którym często udzielają pomocy. Pomagają rodzinom, informują obywateli o możliwościach prawnych czy administracyjnych. Więcej czasu poświęcają na kontakt z obywatelem oraz bezpośrednią z nim rozmowę. Dlatego też dzielnicowi nazywani są policjantami pierwszego kontaktu, którzy są gotowi służyć pomocą wszystkim mieszkańcom, także tym najmniejszym.

  • Na zdjęciu policjant czytający książkę dzieciom
  • Na zdjęciu policjant czytający książkę dzieciom
  • Na zdjęciu policjant czytający książkę dzieciom
Powrót na górę strony