Wiadomości

Świąteczny weekend

Data publikacji 25.03.2016

Święta to nie tylko czas wypoczynku, ale również okres wzmożonej działalności przestępców. Kieszonkowcy, oszuści, włamywacze.. szczególnie w okresie przedświątecznym możemy paść ich ofiarą. Dlatego też tyscy policjanci apelują o wzmożoną czujność.

Złodzieje kieszonkowi to przestępcy obserwujący swoje ofiary, którzy przeważnie działają w grupach. Roztargnienie, pośpiech, a czasem nawet przedświąteczne przepracowanie sprawiają, że skupiając uwagę na zakupach często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. W tym momencie możemy stracić telefon, portfel, dokumenty. Uważajmy więc w sklepach, na targowiskach, przy bankomatach, w środkach komunikacji miejskiej, nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów w samochodach.

Kieszonkowcy nie próżnują, działają o każdej porze roku a szczególnie w okresach przedświątecznych. Apelujemy przede wszystkim, aby podczas pobytu w centrach handlowych lub środkach komunikacji miejskiej pilnować własnych torebek i kieszeni. Torebki warto przytrzymywać dłonią, portfele nosić w wewnętrznych kieszeniach marynarek, kurtek, płaszczy. Wtedy kieszonkowiec przestaje się nami interesować. Warto też pamiętać, aby podczas pakowania zakupów nie pozostawiać portmonetek i toreb bez kontroli. Taką sytuację mogą wykorzystać przestępcy. Warto wspomnieć, że uwagę złodziei zwracają przede wszystkim osoby roztargnione bądź nietrzeźwe. Czasem obserwują kogoś przez dłuższy czas – w banku, sklepie, przed bankomatem, a potem w dogodnej dla siebie chwili

Apelujemy o ostrożność i uwagę w zatłoczonych środkach komunikacji. Przypominamy podróżnym, jak uchronić się przed złodziejami kieszonkowymi. Sprawcy zwykle wykorzystują nieuwagę pasażerów, korzystają z tłoku na dworcach, peronach, przystankach i w sklepach. Okradają pasażerów i klientów sklepów z pieniędzy, kart bankowych i dokumentów. Warto o tym pamiętać.

Jeśli padłeś ofiarą kieszonkowca, natychmiast powiadom Policję pod numer alarmowy 997. Im szybciej zaczniesz działać, tym większa szansa na zatrzymanie złodzieja i odzyskanie skradzionych pieniędzy czy dokumentów.


Już od początku marca Tyscy policjanci przy współpracy z Urzędem Miasta w Tychach prowadzą wzmożone działania pk. "STRZEŻONEGO SĄSIAD STRZEŻE". Akcja ukierunkowana jest na zapobieganie i zwalczanie procederu jakim są włamania do mieszkań i domów.

WIDZISZ WŁAMANIE?! ZADZWOŃ 997!

PAMIĘTAJ, ŻE NIE REAGUJĄC....AKCEPTUJESZ

Podczas nieobecności sąsiadów, zwróć uwagę na hałasy, staraj się ustalić przyczynę pukania, stukania, szczekania psa. Jeżeli zauważysz nieznane ci osoby, kręcące się w pobliżu domu, na podwórzu, ulicy - dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarz, sylwetkę i ubiór albo numer rejestracyjny i markę samochodu. Nie obawiaj się zapytać: "Kogo pan szuka?".
W przypadku dłuższego wyjazdu obowiązkowo poinformuj zaufanych sąsiadów i poproś ich
o pozorowanie twojej obecności – zabieranie włożonych w drzwi ulotek, wyciąganie listów ze skrzynki pocztowej, podlewanie kwiatów, otwieranie od czasu do czasu okien, włączanie telewizora lub radia, a wieczorem światła.


Policjanci radzą

  • Zawsze zamykaj drzwi domu i mieszkania, nawet gdy jesteś w środku – śpiący lub zajęty pracami domowymi możesz nie zauważyć i nie usłyszeć, że ktoś wszedł do środka. Często też nie reagujesz sądząc, że to któryś z domowników.

  • Reaguj na odgłos naciskanej klamki – sprawdzaj kto to robi i natychmiast informuj o takich sytuacjach Policję.

  • Dzwoń na Policję jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada,
    a wiesz, że nie ma go w domu lub zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, przed blokiem lub na parkingu.

Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Zachowajcie „sąsiedzką czujność”:

 

Wychodząc z domu:

  • zamknij wszystkie drzwi i okna, wychodząc nawet na krótko na własną posesję – złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wejść do Twojego domu.

  • nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) – złodziej zazwyczaj zna te miejsca nie gorzej od Ciebie.

  • zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do domu.

  • wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw włączone światło – stwórz pozory, że w domu ktoś jest.

  • nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu "wyszłam do Zosi", włamywacz bardzo lubi gwarancje, że w domu nikogo nie ma.

Nie ryzykuj niepotrzebnie:

  • unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane są przez nich w pierwszej kolejności.

  • nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy.

  • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania.

  • nie ułatwiaj „pracy” złodziejowi. Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera itp.), oznacz je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.), w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

  • równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

Ponownie apelujemy do wszystkich osób, które są świadkami przestępstw by nie pozostawali obojętni wobec takich czynów i informowali o tym Policje w myśl kampanii „ Nie reagujesz akceptujesz”.

Można również anonimowo zgłaszać informacje o przestępstwach czy też innych czynach bulwersujących społeczeństwo na telefon zaufania „Bezpieczne Tychy dość milczenia” - 32 327 72 00.

 

Powrót na górę strony