Sierpień na tyskich drogach - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Tychach

Wiadomości

Sierpień na tyskich drogach

Data publikacji 17.09.2015

W minionym miesiącu na tyskich drogach w wyniku zdarzeń drogowych ranne zostały 2 osoby. Do większości z tych zdarzeń doszło z powodu nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowania prędkości do warunków ruchu. Pamiętajmy, że lekkomyślne zachowanie, pośpiech, czy brak uwagi mogą doprowadzić do poważnego wypadku.

Tylko w sierpniu na tyskich drogach doszło do 81 kolizji i 2 wypadków. O bardzo istotnej zasadzie „piłeś – nie jedź” „zapomniało” 52 kierujących. Warto przypomnieć jak wiele ryzykuje kierowca, który decyduje się na jazdę pod wpływem bądź po użyciu alkoholu.. Poza narażeniem na śmiertelne niebezpieczeństwo siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego nierozważny kierowca powinien pamiętać również o dotkliwych karach finansowych, utracie prawa jazdy i czekających go konsekwencjach prawnych.

Najczęściej do zdarzeń drogowych dochodziło we wtorki oraz środy w godzinach 11.00-12.00 oraz 17.00-18.00, a ich głównymi przyczynami było:

  • nieprawidłowe omijania: 3 kolizje.

  • nieprawidłowe cofanie: 16 kolizji drogowych.

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu: 1 wypadek, w którym 1 osoba została ranna oraz 17 kolizji.

  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami: 15 kolizji drogowych.

  • nieprawidłowa zmiana pasa ruchu: 8 kolizji.

  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu: 1 wypadek, w którym jedna osoba została ranna oraz 9 kolizji drogowych.

     

Najwięcej zdarzeń drogowych w Tychach miało miejsce na ulicach: Beskidzkiej - DK – 1, al. Bielskiej, Begonii, Dąbrowskiego, Dmowskiego, Niepodległości, Mysłowickiej, Sikorskiego, Towarowej, Żwakowskiej oraz Mikołowskiej (DK-44).


Bezpieczeństwo na drogach

Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży – zmęczenie. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Policjanci przypominają, że każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu. Ważne jest także, aby się nie spieszyć, a na drodze pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach kultury.

Niestety w wielu przypadkach, to agresywna jazda okazuje się być przyczyną wypadków, których skutki są niekiedy tragiczne. Pamiętajmy także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci, bo one, gdy dojdzie do wypadku, mogą uratować życie.

Pamiętajmy!

Praw fizyki oszukać się nie da. Nie ma takiego pojazdu który zatrzyma się w miejscu. Na drogę hamowania składają się trzy główne elementy: postrzeganie, reakcja, hamowanie i to właśnie te trzy elementy mają największy wpływ na możliwość przeżycia pieszego w konfrontacji z samochodem. Nasze szanse jako pieszych niewyobrażalnie wzrastają wtedy, kiedy jesteśmy dobrze widoczni i posiadamy odblaski w myśl zasady „WIDOCZNY – BEZPIECZNY”.