Podsumowanie policyjnych działań "Pieszy" - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Tychach

Wiadomości

Podsumowanie policyjnych działań "Pieszy"

Data publikacji 24.07.2015

Wczoraj od 10.00 policjanci tyskiej drogówki prowadzili działania „Pieszy”. Celem cyklicznie prowadzonych akcji jest ograniczenie skutków wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Zdarzenia drogowe z udziałem pieszego kończą się dla niego najczęściej najpoważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Aby zwiększyć ich bezpieczeństwo policjanci cyklicznie prowadzą działania, w czasie których dyscyplinują zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych użytkowników dróg. Przypominamy jednak, że każdy uczestnik ruchu drogowego, bez znaczenia czy to kierowca, rowerzysta, czy pieszy, powinien pamiętać o rozwadze. Lekkomyślne zachowanie, pośpiech, czy brak uwagi mogą doprowadzić do poważnego wypadku.

Podczas wtorkowych działań policjanci ujawnili 24 przypadki nieprawidłowych zachowań pieszych na drodze. W większości z nich było to przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Aby być bezpiecznym na drodze, każdy pieszy musi uświadomić sobie, nie tylko jakie ma prawa, ale również jakie ciążą na nim obowiązki. Warto więc przypomnieć, że pieszemu m.in. zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, czy też przebiegania przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu do tego zabronionym. Istotna jest również widoczność, co winno skłaniać pieszych do używania elementów odblaskowych i to nie tylko poza obszarem zabudowanym.