Wiadomości

W "oku kamery" - czyli kierowcy na przejściach dla pieszych

Data publikacji 21.05.2015

Tyscy policjanci, przy wsparciu funkcjonariuszy Straży Miejskiej, przez dwa dni prowadzili wspólne działania „Pieszy”. Akcja ukierunkowana była przede wszystkim na kierowców popełniających wykroczenia wobec pieszych

Zdarzenia drogowe z udziałem pieszego kończą się dla niego najczęściej najpoważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Aby zwiększyć ich bezpieczeństwo policjanci cyklicznie prowadzą działania, w czasie których dyscyplinują zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych użytkowników dróg. Przypominamy jednak, że każdy uczestnik ruchu drogowego, bez znaczenia czy to kierowca, rowerzysta, czy pieszy, powinien pamiętać o rozwadze. Lekkomyślne zachowanie, pośpiech, czy brak uwagi mogą doprowadzić do poważnego wypadku. W czasie dwudniowych działań wykorzystano między innymi samochód Straży Miejskiej, wyposażony w kamery monitorujące. Aż 12 kierowców zostało ukaranych za wykroczenia popełniane względem pieszych. Najczęściej kierujący przejeżdżali przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle.

Aby być bezpiecznym na drodze, każdy pieszy musi uświadomić sobie, nie tylko jakie ma prawa, ale również jakie ciążą na nim obowiązki. Warto więc przypomnieć, że pieszemu m.in. zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, czy też przebiegania przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu do tego zabronionym. Istotna jest również widoczność, co winno skłaniać pieszych do używania elementów odblaskowych i to nie tylko poza obszarem zabudowanym. Pieszy ubrany w ciemny strój, pozbawiony elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości 40 metrów, podczas gdy osoba mająca na sobie widoczne odblaski może zostać zauważona z odległości nawet 150 metrów. Dla kierującego pojazdem każdy metr tej odległości, to dodatkowy czas na to, aby właściwe zareagować i uniknąć tragedii.

Przepisy nie nakładają obowiązku noszenia elementów odblaskowych na drogach przeznaczonych wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Warto jednak mieć zawsze przy sobie elementy odblaskowe. Wychodząc wieczorem z domu pamiętajmy o tym, aby zabrać ze sobą kamizelkę odblaskową, czy przyczepić widoczny element do plecaka lub torebki. Dbajmy o nasze własne bezpieczeństwo.

Niech elementy odblaskowe staną się elementem naszej codziennej garderoby - to kosztuje niewiele, a może uratować życie!


 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.98 MB)