Listopad na tyskich drogach - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Tychach

Wiadomości

Listopad na tyskich drogach

Data publikacji 04.12.2014

W minionym miesiącu sześć osób zostało rannych na drogach naszego miasta. Do większości zdarzeń doszło z powodu nieudzielenia pierwszeństwa pieszemu. Zadbajmy o to, abyśmy w okresie przedświątecznym, przy wzmożonym ruchu na drogach, byli „widocznymi pieszymi” i „rozważnymi kierowcami”.

Tylko w listopadzie na tyskich drogach doszło do 6 wypadków, w tym do 3 z udziałem pieszych i 89 kolizji. Warto jednak zaznaczyć, że w porównaniu do listopada roku ubiegłego odnotowaliśmy spadek wypadków drogowych aż o 8, w tym nie było wypadków śmiertelnych oraz znaczny spadek kolizji. Najczęściej do zdarzeń drogowych dochodziło po zmierzchu w godzinach 16.00 – 19.00, przy ograniczonej widoczności, kiedy kierującym trudniej dostrzec pieszych. Głównymi przyczynami zdarzeń drogowych było:

  • niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu: 1 wypadek, 1 osoba została ranna, 12 kolizji drogowych,

  • nieprawidłowe cofanie: 16 kolizji drogowych,

  • nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu: 3 wypadki, 3 osoby zostały ranne, 1 kolizja drogowa,

  • wjazd na czerwonym świetle: 1 wypadek, 1 osoba ranna, 2 kolizje drogowe,

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu: 1 wypadek, 1 osoba została ranna, 14 kolizji drogowych.

Najwięcej zdarzeń drogowych w Tychach miało miejsce na ulicach: Beskidzkiej - DK – 1/86, al. Bielskiej, Katowickiej, trasa DK – 44, Oświęcimskiej, Dmowskiego, Mikołowskiej, Grota-Roweckiego, Piłsudskiego oraz Towarowej.

Praw fizyki oszukać się nie da. Nie ma takiego pojazdu który zatrzyma się w miejscu. Na drogę hamowania składają się trzy główne elementy: postrzeganie, reakcja, hamowanie i to właśnie te trzy elementy mają największy wpływ na możliwość przeżycia pieszego w konfrontacji z samochodem. Nasze szanse jako pieszych niewyobrażalnie wzrastają wtedy, kiedy jesteśmy dobrze widoczni i posiadamy odblaski w myśl zasady „WIDOCZNY – BEZPIECZNY”.

Zbliżający się okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia niesie ze sobą dodatkowe zagrożenia - jesteśmy zaaferowani zakupami i innymi obowiązkami, które często nas dezorientują, negatywnie wpływają na naszą uwagę i koncentrację jako uczestników ruchu drogowego. Dlatego też apelujemy o rozwagę i wyobraźnię. Zachowanie tych zasad pozwoli nam wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu i usiąść w komplecie przy wigilijnym stole.