Policyjne działania NURD - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Tychach

Wiadomości

Policyjne działania NURD

Data publikacji 21.05.2020

Policjanci prowadzą dzisiaj działania pod nazwą NURD. Ku przestrodze prezentujemy zarejestrowane niebezpieczne wykroczenie wyprzedzania w okolicy przejścia dla pieszych. Kierujący, wykonał ten manewr, a następnie przekroczył dozwoloną prędkość, ponadto jego pojazd nie miał badań technicznych. Lekceważenie przepisów ruchu drogowego kosztowało 24-letniego kierującego łącznie 600 złotych mandatu i 19 punktów karnych.

Genezą policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni ani karoserią ani też pasami bezpieczeństwa. Dzisiaj oczy policjantów skierowane będą w szczególności na przewinienia zarówno pieszych jak i kierujących, którzy popełniają wykroczenia względem pieszych.

Wczoraj kamery nieoznakowanego radiowozu tyskiej grupy SPEED zarejestrowały niebezpieczne wykroczenie drogowe na al. Bielskiej w Tychach. Mowa o wyprzedzaniu na przejściu dla pieszych. Ten manewr jest bardzo ryzykowny w okolicy pasów, gdzie w każdej chwili samochód poruszający się w tym samym kierunku jednym z torów jezdni dwujezdniowej może się zatrzymać by przepuścić pieszego. Wówczas pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo. Policjanci apelują o to by zawsze upewnić się czy nie nadjeżdża pojazd, którego kierujący na przykład nas nie zauważył, pędzi z nadmierną prędkością lub jest nietrzeźwy. Sytuacje mogą być różne, jednak w konfrontacji z pojazdem mogą one skończyć się tragicznie dla niechronionego uczestnika ruchu drogowego.

24-letni kierujący samochodem Hyundai nie zauważył policyjnego radiowozu i wyprzedził mundurowych na przejściu. Jadąc zatrzymać go do kontroli funkcjonariusze zarejestrowali przekroczenie prędkość o 46 km/h w terenie zabudowanym. Z kolei podczas wykonywania czynności z okazało się, że jego pojazd nie ma badań technicznych. Lekceważenie przepisów uszczupliło portfel 24-latka łącznie o 600 złotych, a na jego konto wpłynęło 19 punktów karnych.

W związku z prowadzonymi dzisiaj, od wczesnych godzin rannych, działaniami NURD apelujemy, że na tego typu wykroczenia policjanci będą szczególnie zwracać uwagę.

Zwracamy się także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.


 

Ładowanie odtwarzacza...