"Rowerem bezpiecznie do celu" - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Tychach

Wiadomości

"Rowerem bezpiecznie do celu"

Data publikacji 13.08.2019

Dzisiaj tyscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przy wsparciu mundurowych z Komendy Wojewódzkiej Policji obsługujących "RSD" prowadzą działania p.k. "Rowerem bezpiecznie do celu". Działania te ukierunkowane są na poprawę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz mają na celu ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W ramach dzisiejszych działań, które rozpoczęły się o 6.00 i potrwają do 22.00 mundurowi tyskiej "drogówki" będą obserwowali skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe oraz główne trasy komunikacyjne, czyli wszystkie te miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń pieszych. W akcji uczestniczyć będą również policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, obsługujący specjalistyczny pojazd rejestrujący wykroczenia tzw. ruchome stanowisko dowodzenia. Zasadniczym celem takich działań jest przede wszystkim ograniczenie oraz w miarę możliwości wyeliminowanie zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że:

 • kierujący rowerem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Tam należy zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,

 • jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,

 • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),

 • rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień, należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Dodatkowo każdy rowerzysta powinien posiadać odpowiedniego koloru koszulkę lub jakikolwiek element odblaskowy, który pozwoli z daleka go dostrzec.

Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.

Rowerzysta powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku. Nie są one co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby ludzie zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.


 

 • Na zdjęciu widoczny policjant z drogówki w żółtej kamizelce, stojący przed Komenda Miejska Policji w Tychach, obok stoi zaparkowany radiowóz oraz biały samochód.
 • Na zdjęciu widoczny policjant z drogówki w żółtej kamizelce, stojący przed Komenda Miejska Policji w Tychach, obok stoi zaparkowany radiowóz oraz biały samochód, policjant sprawdza trzeźwość rowerzysty.
 • Na zdjęciu widoczny policjant w żółtej kamizelce, który rozmawia z rowerzysta, obok stoi zaparkowany radiowóz i biały samochód.
 • Policjant z drogówki w żółtej kamizelce stoi pomiędzy dwoma rowerzystami i rozmawia z nimi, obok zaparkowany jest radiowóz i biały samochód.
 • Na zdjęciu widok z kamery.
 • Na zdjęciu widoczny rower namalowanej na drodze rowerowej, w oddali widocznych dwóch rowerzystów i policjant.