Wiadomości

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo podczas Mistrzostw Świata FIFA U-20 w Piłce Nożnej

Data publikacji 24.05.2019

Już w piątek 24 maja 2019 roku w Tychach na tyskim stadionie będzie rozegrany mecz: Katar – Nigeria w ramach Mistrzostw Świata FIFA U-20 w Piłce Nożnej. Impreza tej rangi to wyzwanie dla organizatorów ale również służb. Policjanci w okresie rozgrywek będą czuwać nad bezpieczeństwem zarówno uczestników jak i kibiców. Apelujemy także o szczególną uwagę pod kątem zmian w organizacji ruchu drogowego oraz przemieszczania się w środkach komunikacji publicznej.

Obrazek przedstawia Stadion widok z  "lotu ptaka"

Tychy stały się jedną z kilku stolic piłki nożnej. Prócz Lublina, Łodzi, Gdyni, Bydgoszczy i Bielska-Białej - są jednym z miast gospodarzy Mistrzostw Świata U20 w piłce nożnej. W Tychach zostanie rozegranych osiem meczy. Nad bezpieczeństwem kibiców czuwać będą wszystkie służby – policja, straż pożarna, straż miejska, a także wolontariusze.

Jest to impreza, która wymaga ogromnego zaangażowania nie tylko organizatorów ale również służb. Szczególny udział będą mieli w tym również policjanci z województwa śląskiego. Trzeba bowiem pamiętać, że turniej to nie tylko same mecze ale również przejazdy drużyn piłkarskich i kibiców, gromadzenie się grup czy zapewnienie bezpieczeństwa podczas spędzania wolnego czasu.

Również mieszkańcy miasta muszą baczną uwagę przykładać  do zmian organizacji w ruchu drogowym nie tylko w okolicy samego stadionu ale również podczas przejazdów drużyn i eskort policyjnych.

Policjanci będą monitorować te przejazdy i pomagać w dotarciu do celu czy płynnym przemieszczeniu się przez teren województwa. Funkcjonariusze dołożą wszelkich starań, aby impreza przebiegła bez zakłóceń, a zmiany w ruchu z nią związane były jak najmniej uciążliwe. 

Podczas meczów i w środkach transportu zbiorowego panował będzie tłok. Taka sytuacja sprzyja kradzieżom kieszonkowym. Oto kilka rad jak ustrzec się działaniu złodziei:

Ich uwagę zwracają przede wszystkim osoby dobrze ubrane, mające na sobie widoczną biżuterię, sprawiające wrażenie ludzi zamożnych. Pamiętaj, że możesz być przez przestępcę obserwowany dłuższy czas - w banku, w sklepie, gdy płacisz rachunek w restauracji, w środkach transportu publicznego (autobus, tramwaj, pociąg).

Kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie, rzadko kiedy decydują się działać pojedynczo. Dogodne warunki stwarzają im miejsca o dużym skupieniu ludzi, takie jak imprezy sportowe, rozrywkowe czy handlowe. Wykorzystują oni zamieszanie i tłok, a często sami go powodują, aby ułatwić sobie "robotę". Szczególną operatywność wykazują w zatłoczonych autobusach - przy wsiadaniu i wysiadaniu, w momencie kiedy Twoja uwaga jest już zajęta czym innym. Lubianymi przez nich miejscami "pracy" są również przystanki, dworce autobusowe i kolejowe - dokonują kradzieży w kolejkach do kas, na peronach wtedy, gdy Twoje ręce zajęte są bagażem. 

Jak ustrzec się przed kieszonkowcem?

- Dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze!
- Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie!
- W środkach masowej komunikacji wybieraj zawsze miejsce w pobliżu znanych Ci osób lub kierującego - unikaj pustych przedziałów w pociągu!
- Pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu, łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei!
- Nie nawiązuj przygodnych znajomości!
- Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu!
- Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty!
- Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby! Biletów uprawniających do przejazdu nie trzymaj w portfelu.
- Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu (pociągu). Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane - nie dokonają kradzieży!
- Nie zasypiaj, podróżując publicznymi środkami komunikacji!
- Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu!
- Torebkę należy odwracać zamkiem "do siebie", a nie na zewnątrz!
- Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki!

W sytuacji zagrożenia - usiłowania kradzieży kieszonkowej - w zależności od sytuacji, dbając o swoje bezpieczeństwo - wszczynaj alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja! Możesz też dyskretnie powiadomić odpowiednie służby w myśl kampanii „ Nie reagujesz akceptujesz”.

Informacje o rozgrywanych meczach, utrudnieniach i zmianach w organizacji ruchu podczas Mistrzostw Świata do lat 20 w Tychach

Opracowane przy wykorzystaniu informacji łódzkiej policji

Powrót na górę strony