Wiadomości

Nocna kontrola trzeźwości w Tychach

Data publikacji 24.07.2016

Dzisiejszej nocy na drogach naszego miasta prowadzone były działania „Trzeźwość”. Celem tego typu akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez kontrolowanie stanu trzeźwości kierujących. Przypominamy, że prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które kierowcom grozi utrata prawa jazdy, wysoka grzywna i nawet do dwóch lat więzienia.

O 18.00 rozpoczęły się działania p.k. „Trzeźwość”. Akcja zakończyła się o 2.00. Policyjne patrole kontrolowały stan trzeźwości kierujących jednocześnie w kilku miejscach naszego miasta. Tego typu działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w tym spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu.

Przypominamy, że w znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nie trzeźwość. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Ponadto w kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. Istotne jest, iż o ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd.

W tego typu działaniach sprawdzają się będące na wyposażeniu policyjnych patroli urządzenia „AlcoBlow”, dzięki którym dosłownie w ciągu jednej chwili można potwierdzić, czy prowadząca pojazd osoba znajduje się pod działaniem alkoholu.

Podczas akcji mundurowi skontrolowali niemal 700 kierowców, spośród których siedmiu zdecydowało się wsiąść za kierownicę na „podwójnym gazie”.

Kierowcą przypominamy o prostej zasadzie "Piłeś - nie jedź". Jej stosowanie z pewnością podniesie stan bezpieczeństwa na naszych drogach i pozwoli uniknąć niejednej tragedii.

Powrót na górę strony