Wiadomości

Podsumowanie działań „Pieszy”

Data publikacji 27.11.2015

Wczoraj policjanci tyskiej drogówki przeprowadzili akcję „pieszy”. W trakcie działań stróże prawa zwracali szczególną uwagę na to, czy piesi przechodzą przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych i nie wchodzą na przejście na czerwonym świetle. Bacznie przyglądali się również kierowcom, aby nie popełniali oni wykroczeń względem pieszych. Prowadzone cyklicznie działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Podczas wczorajszych działań, które trwały od godziny 10.00 do 18.00 policjanci ujawnili łącznie 30 wykroczeń. Nieprawidłowości dotyczyły większości przechodzenia w miejscach niedozwolonych. Policjanci ujawnili 11 takich przypadków. Kolejnych 11 kierujących pojazdami nieprawidłowo przejeżdżało przez przejście dla pieszych. Warto podkreślić, że zdarzenia drogowe z udziałem pieszego kończą się dla niego najczęściej najpoważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. W jednym przypadku pieszy popełnił wykroczenie polegające na nieostrożnym wejściu na jezdnię przed jadący pojazd. Przypominamy, że każdy pieszy przed wejściem na przejście dla pieszych powinien się upewnić czy jest bezpiecznie. Lekkomyślne zachowanie, pośpiech, czy brak uwagi mogą doprowadzić do poważnego wypadku. Pieszemu m.in. zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, czy też przebiegania przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu do tego zabronionym. Aby zwiększyć ich bezpieczeństwo policjanci cyklicznie prowadzą tego typu działania, w czasie których dyscyplinują zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych użytkowników dróg. Przypominamy jednak, że każdy uczestnik ruchu drogowego, bez znaczenia czy to kierowca, rowerzysta, czy pieszy, powinien pamiętać o rozwadze.

Warto również przypomnieć, że w zbliżającym się okresie jesienno-zimowym kierujący, zwłaszcza w porze wieczorowo - nocnej ma ograniczoną widoczność, co winno skłaniać pieszych do używania elementów odblaskowych i to nie tylko poza obszarem zabudowanym.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Stosowanie powyższych reguł nic nie kosztuje - za ich niestosowanie można zapłacić cenę najwyższą.

 

Powrót na górę strony