Wiadomości

Październik na tyskich drogach

Data publikacji 05.11.2015

W minionym miesiącu na tyskich drogach odnotowano 128 kolizji drogowych oraz 6 wypadków. W jednym przypadku sprawca był nietrzeźwy. Do większości z tych zdarzeń doszło z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu oraz niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami. Pamiętajmy, że lekkomyślne zachowanie, pośpiech, czy brak uwagi mogą doprowadzić do poważnego wypadku.

Tylko w październiku na tyskich drogach doszło do 128 kolizji i jednego wypadku. O bardzo istotnej zasadzie „piłeś – nie jedź” „zapomniało” 36 kierujących. Warto przypomnieć jak wiele ryzykuje kierowca, który decyduje się na jazdę pod wpływem bądź po użyciu alkoholu.. Poza narażeniem na śmiertelne niebezpieczeństwo siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego nierozważny kierowca powinien pamiętać również o dotkliwych karach finansowych, utracie prawa jazdy i czekających go konsekwencjach prawnych.

Najczęściej do zdarzeń drogowych dochodziło w czwartki, w godzinach 21.00-22.00 oraz 14.00-16.00, a ich głównymi przyczynami było:

  • nieprawidłowe cofanie: 11 kolizji drogowych.

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu: 28 kolizji.

  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami: 31 kolizji drogowych.

  • nieprawidłowa zmiana pasa ruchu: 14 kolizji.

  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu: 3 wypadki, w których 4 osoby zostały ranne oraz 11 kolizji drogowych.

  • nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu: 3 wypadki, w których 3 osoby zostały ranne i 2 kolizje drogowe.

     

Najwięcej zdarzeń drogowych w Tychach miało miejsce na ulicach: Beskidzkiej - DK – 1, al. Bielskiej, Katowickiej, Niepodległości, Piłsudskiego, Serdecznej, Towarowej, Warszawskiej (S-1), Żwakowskiej, Mikołowskiej oraz Oświęcimskiej (DK-44).


 

Na drogach naszego miasta w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego nastąpił spadek wypadków drogowych o 5 oraz co jest bardzo ważne, żadna osoba nie straciła życia.


Praw fizyki oszukać się nie da. Nie ma takiego pojazdu który zatrzyma się w miejscu. Na drogę hamowania składają się trzy główne elementy: postrzeganie, reakcja, hamowanie i to właśnie te trzy elementy mają największy wpływ na możliwość przeżycia pieszego w konfrontacji z samochodem. Nasze szanse jako pieszych niewyobrażalnie wzrastają wtedy, kiedy jesteśmy dobrze widoczni i posiadamy odblaski w myśl zasady „WIDOCZNY – BEZPIECZNY”.

Powrót na górę strony