Pieszy w „oku” kamery - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Tychach

Wiadomości

Pieszy w „oku” kamery

Data publikacji 08.02.2015

Tyscy policjanci, przy wsparciu funkcjonariuszy Straży Miejskiej, przeprowadzili kolejną kontrolę drogową - "Pieszy". Celem akcji była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W działaniach wykorzystano między innymi samochód Straży Miejskiej, wyposażony w kamery monitorujące. Łącznie 10 mundurowych kontrolowało przejścia dla pieszych, główne ciągi komunikacyjne oraz te miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Podczas trwających 8 godzin działań, mundurowi ukarali łącznie 32 osoby, w tym 16 pieszych. Najczęściej popełnianym wykroczeniem przez niechronionych uczestników ruchu drogowego było przechodzenie w miejscu niedozwolonym. Prowadzone działania miały charakter represyjno – profilaktyczny, dlatego też policjanci nie tylko karali mandatami, ale również wręczali pieszym elementy odblaskowe. Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek stosowania odblasków. Mimo to kolejni piesi tracą życie przez to, że kierowcy nie mogą ich dostrzec odpowiednio wcześnie.

Pieszy ubrany w ciemny strój, pozbawiony elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości 40 metrów, podczas gdy osoba mająca na sobie widoczne odblaski może zostać zauważona z odległości nawet 150 metrów. Dla kierującego pojazdem każdy metr tej odległości, to dodatkowy czas na to, aby właściwe zareagować i uniknąć tragedii.

Przepisy nie nakładają obowiązku noszenia elementów odblaskowych na drogach przeznaczonych wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Warto jednak mieć zawsze przy sobie elementy odblaskowe.

Jesienią i zimą zmrok zapada wcześnie. To właśnie w okresie jesienno-zimowym dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych. Wychodząc wieczorem z domu pamiętajmy o tym, aby zabrać ze sobą kamizelkę odblaskową, czy przyczepić widoczny element do plecaka lub torebki. Dbajmy o nasze własne bezpieczeństwo.

Niech elementy odblaskowe staną się elementem naszej codziennej garderoby - to kosztuje niewiele, a może uratować życie!

Ładowanie odtwarzacza...