Podsumowanie działań NURD - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Tychach

Wiadomości

Podsumowanie działań NURD

Data publikacji 16.01.2015

Tyscy policjanci przeprowadzili wczoraj wojewódzkie działania „NURD” - dotyczące Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy sami piesi nie łamali zasad przepisów ruchu drogowego.

W akcji wzięło udział łącznie 19 policjantów. W trakcie działań stróże prawa odnotowali 14 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami silnikowymi oraz niemal 100 wykroczeń spowodowanych przez pieszych.

Podczas akcji policjanci nałożyli łącznie 99 mandatów karnych, skierowali jeden wniosek do sądu i 9 osób pouczyli. Największą ilość represji zastosowaliśmy wobec pieszych z powodu przechodzenia w miejscu niedozwolonym oraz niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Odnotowaliśmy również przypadki nieprawidłowego przejeżdżania przez kierujących przejść dla pieszych.

Policjanci „drogówki” zapowiadają w najbliższym czasie kolejne podobne działania.

Bądź widoczny po zmierzchu!

Zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym, każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek stosowania odblasków. Mimo to, kolejni piesi tracą życie przez to, że kierowcy nie mogą ich dostrzec odpowiednio wcześnie.

Pieszy ubrany w ciemny strój, pozbawiony elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości 40 metrów, podczas gdy osoba mająca na sobie widoczne odblaski może zostać zauważona nawet z odległości 150 metrów. Dla kierującego pojazdem każdy metr tej odległości to dodatkowy czas na to aby właściwe zareagować i uniknąć tragedii.

Przepisy nie nakładają obowiązku noszenia elementów odblaskowych na drogach przeznaczonych wyłącznie dla pieszych lub na chodniku warto jednak mieć zawsze przy sobie elementy odblaskowe.

Teraz zmrok zapada coraz wcześniej. To właśnie w okresie jesienno-zimowym dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych. Wychodząc wieczorem z domu, pamiętajmy o tym aby zabrać ze sobą kamizelkę odblaskową, przyczepić widoczny element do plecaka lub torebki. Dbajmy o nasze własne bezpieczeństwo.

Niech elementy odblaskowe staną się elementem naszej codziennej garderoby - to kosztuje niewiele, a może uratować życie!