Grudzień na tyskich drogach - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Tychach

Wiadomości

Grudzień na tyskich drogach

Data publikacji 05.01.2015

W minionym miesiącu sześć osób zostało rannych i jedna zginęła na drogach naszego miasta. Do większości zdarzeń doszło z powodu nieudzielenia pierwszeństwa pieszemu. Zadbajmy o to, abyśmy w okresie zimowym byli „widocznymi pieszymi” i „rozważnymi kierowcami”.

Tylko w grudniu na tyskich drogach doszło do 7 wypadków, w tym do 4 z udziałem pieszych. Niestety jeden wypadek z udziałem pieszego na ulicy Katowickiej w Tychach zakończył się ze skutkiem śmiertelnym. Odnotowano również 118 kolizji. Warto jednak zaznaczyć, że w porównaniu do grudnia roku ubiegłego odnotowaliśmy spadek wypadków drogowych o 2 oraz spadek liczby kolizji. Najczęściej do zdarzeń drogowych dochodziło po godzinie 16.00, kiedy to zapada zmierzch i jest ograniczona widoczność, kiedy kierującym trudniej dostrzec pieszych. Głównymi przyczynami zdarzeń drogowych było:

  • wejście przed jadący pojazd,

  • nieprawidłowe cofanie,

  • nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu,

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,

Najwięcej zdarzeń drogowych w Tychach miało miejsce na ulicach: Beskidzkiej - DK – 1/86, al. Bielskiej, Katowickiej, trasa DK – 44, Piłsudskiego oraz Towarowej.

Praw fizyki oszukać się nie da. Nie ma takiego pojazdu który zatrzyma się w miejscu. Na drogę hamowania składają się trzy główne elementy: postrzeganie, reakcja, hamowanie i to właśnie te trzy elementy mają największy wpływ na możliwość przeżycia pieszego w konfrontacji z samochodem. Nasze szanse jako pieszych niewyobrażalnie wzrastają wtedy, kiedy jesteśmy dobrze widoczni i posiadamy odblaski w myśl zasady „WIDOCZNY – BEZPIECZNY”.